ideatour podróże kulturowe
Portugalia / Hiszpania
Lizbona-Algarve-Andaluzja-Madryt
Szlakiem fado i flamenco 10 dni
Portugalia, kraj na krańcu Europy, gdzie w powietrzu czuć zapach oceanu, a ludzie żyją tu spokojnie i bez pośpiechu. Ubrane na czarno kobiety swą melancholię wyśpiewują w znanych na całym świecie pieśniach fado. Ale nocne życie Lizbony i Albufejry w tawernach pośród wąskich uliczek jest pełne radości. Podobnie jak Portugalczycy, Hiszpanie także umieją się bawić i smakować życie. W Sewilli, stolicy flamenco, wieczór zaczyna się o północy. W Jerez de la Frontera od lat króluje cherry, którą pijał tu Churchill. Tajemnicza Granada i ogrody Alhambry pamiętają jeszcze czasy sułtanów. Na koniec dwa dni w Madrycie, tętniącym życiem mieście, do którego warto przyjechać tylko po to by zobaczyć muzeum Prado…
Główne atrakcje:
Lizbona – melancholia Fado
Cabo de Sao Vicente – pośród klifów i oceanu
Albufejra – kolacja w tawernie przy porcie
Sewilla – wieczór z flamenco
Jarez de la Frontera – degustacja wina
Alhambra – perła arabskiej kultury
Prado i Reina Sofia – najsłynniejsze muzea Hiszpanii
Program
1. Dzień Spacerując po wzgórzach Lizbony
Przylot z Warszawy do Lizbony. Wieczorny spacer ulicami dzielnicy Baxia z łukiem triumfalnym i windą z 1902 roku Elevador de Santa Justa, którą zaprojektował uczeń Gustawa Eiffela, Raul Mesnier. Po pnących się w górę schodach przechodzimy do pełnej kafejek, artystycznej dzielnicy Bairro Alto. Brukowane uliczki wznoszą się i opadają, bo Lizbona to miasto na siedmiu wzgórzach. Pierwsze wrażenia uzupełnić warto o wizytę w nastrojowej kawiarni. Kolacja i nocleg w hotelu.
2. Dzień Fado w Alfamie
Alfama, najstarsza dzielnica Lizbony, znana jest m.in.z Rua de Sao Pedro, która każdego ranka przemienia się w targ rybny. Katedrę Se z XII w. wzniesiono na miejscu starego meczetu. Żółty tramwaj nr 28 zawiezie na na górę do zamku św. Jerzego. Z murów zamku rozpościera się wspaniały widok na Tag i czerwone dachy Lizbony. Czas wolny – w handlowej dzielnicy Baxia nie można się zgubić, warto tu zrobić zakupy lub siedząc przy kawie popatrzeć na sunących głównym deptakiem Portugalczyków.
Kolacja i nocleg w hotelu.
Opcje fakultatywne:
Oceanarium
Okazja do poznania innego oblicza Lizbony – największego oceanarium Europy na terenie Expo 98. Za oknami umieszczonymi na dwóch poziomach można obserwować czające się rekiny, pływające na samym dnie płaszczki w zbiorniku czterech basenów olimpijskich. W pozostałych basenach odtworzono ekosystem Północnego i Południowego Atlantyku oraz Oceanu Indyjskiego. Razem 15 tysięcy gatunków, takich jak pingwiny, wydry morskie, kraby pająkowate i rafy koralowe. Powrót z oceanarium kolejką linową brzegiem Tagu, stacja końcowa przy Torre Vasco da Gama, najwyższej budowli Lizbony.
Wieczorem czas na kolację z fado w jednym z klubów Alfamy.
Sintra, królewskie miasto.
Miasto wpisane w 1995 roku na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Znajduje się 32 km od Lizbony. Jego niepowtarzalny klimat tworzy architektura. Zwiedzimy tu Palácio Nacional de Sintra – królewski pałac. Później wyruszymy uliczkami Sintry, by przez cały czas nie móc oderwać oczu od budowli pokrytych ceramicznymi motywami.
3. Dzień Cabo de Sao Vicente, czyli na krańcu świata
Wyruszamy trasą wzdłuż wybrzeża Algarve zmierzajac do Obidos. Położone na wzgórzu miasto z urokliwymi, pobielonymi domkami, to miejsce niedostępne dla samochodów. Odnosi się tu wrażenie, jakby czas się zatrzymał. Cabo de Sao Vicente, najbardziej wysunięty na południowy-zachód przylądek Europy, w średniowieczu uważany był za koniec świata. Strome, sześćdziesięciometrowe klify wysunięte w głąb otwartego oceanu, to widok, którego trudno zapomnieć. Przylądek to jedna z najdzikszych części Portugalii, stanowi rezerwat przyrody, oświetla go latarnia morska o zasięgu 95 km.
Stąd blisko już do Lagos, gdzie w jednej z największych zatok Algarve Arabowie pozostawili wspaniałe fortyfikacje. Gdy już nasycimy się widokiem palm przy portowej promenadzie, czas zmierzać do Albufejry. W tym najpiękniejszym na wybrzeżu Algarve miasteczku wybierzemy się do jednej z portowych restauracji, by spróbować owoców morza. Po kolacji czeka nas spacer starówką i wąskimi uliczkami pomiędzy domkami w mauretańskim stylu. Dzień warto podsumować w jednej z tawern przy kieliszku porto.
Kolacja i nocleg w hotelu.
4.Dzień Sewilla, labirynt uliczek rozbrzmiewających muzyką
Spacer plażą pozwoli nawdychać się zapachu oceanu oraz obserwować siłę żywiołu, przyglądając się odpływom i przypływom.
Wyjazd do Sewilli, gdzie splata się dziedzictwo mauretańskie i chrześcijańskie. Niegdysiejsza stolica muzułmańskiego królestwa dziś jest stolicą flamenco. Wędrówka wiedzie przez labirynt uliczek żydowskiej dzielnicy Santa Cruz, placyki i ukwiecone patios w okolicach gotyckiej katedry La Girlanda. Real Alcazar zachwyca królewskimi pałacami i bujnymi ogrodami Piotra I Okrutnego. Będzie też czas, by odpocząć i posłuchać ulicznych grajków, poddając się romantycznemu nastrojowi miasta.
Kolacja i nocleg w hotelu.
5. Dzień Amfiteatr z walkami byków i wieczór z flamenco
Dzielnica la Macarena to pełna podupadających staroświeckich kościołów, barów tapas i wąskich uliczek z suszącym się praniem. Nieopodal Basilica de la Macarena, a w pobliżu świątyni znajduje się odrestaurowana brama miejska i pozostałość murów obronnych.
Słynne Museo de Bellas Artes mieści się w w klasztorze z XVII w. Zgromadzono tu zbiory malarstwa hiszpańskiego od średniowiecza aż po czasy najnowsze. Szkołę Sewilską reprezentują Zurbarán, Valdés Leal i Murillo. Calle de las Sierpes jest najbardziej znaną ulicą handlową. Przylegający do niej Plaza de Salvador był tłem Rinconete y Cortadillo Cervantesa. Na Plaza de Toros de la Maestranza znajduje się najwspanialszy w Hiszpanii amfiteatr, gdzie odbywają się od dwustu lat walki byków. Puente de Isabel II, most wybudowany na fundamentach arabskiego, prowadzi do Trivany, dzielnicy tętniącej flamenco. Tutaj, w jednym z ciągnących się wzdłuż rzeki barów, poznamy czym tak naprawdę jest flamenco.
Kolacja i nocleg w hotelu.
6. Dzień Aromaty dojrzewającego wina w Jerez de la Frontera
W Cadiz na każdym rogu słychać muzykę. Nad osiemnastowiecznymi budynkami wznosi się wieża Tavira. W kaplicy w Hospital de Mujeres zobaczymy „Świętego Franciszka w ekstazie” El Greca. Jerez de la Frontera nie można opuścić bez wizyty w Cherry Bodega. Już od progu poczujemy aromat dojrzewającego wina. Będziemy mogli docenić jego smak w czasie degustacji. Przed nami czterdzieści winiarni znajdujących się w Jerez odwiedzili, Winston Churchill, Jean Cocteau, Margaret Thatcher, Steven Spielberg, Roger Moore, Orson Welles, Mario Vargas Llosa…, składając autografy na staroświeckich dębowych beczkach.
Kolacja i nocleg w hotelu.
7. Dzień Alhambra, arcydzieło arabskiej kultury
Ktoś powiedział, że Granada to nie miasto, to marzenie. Pewnie za sprawą jednego z cudów świata, Alhambry. Arcydzieło arabskiej kultury ocalało tylko dlatego, że ostatni arabski władca Grenady Boabdil w 1492 r. oddał bez walki miasto katolickim królom Hiszpanii. Alhambra oszałamia wspaniałością pałaców, parków, arkad i fontann. Stąd przez szerokie okna przedzielone kolumienką można dojrzeć też dachy Grenady, arabską dzielnicę Albaicin i rzekę Darro. Wieczór, który w tym mieście zazwyczaj jest ciepły, to nieodzownie spacer po urokliwej starówce.
Kolacja i nocleg w hotelu.
8. Dzień Najsłynniejsze place Madrytu
W Madrycie czeka nas wieczór śladami przepięknych placów z których słynie to miasto. od Plaza Mayor, przez ponad cztery wieki centrum miasta, zamknięty czworobok pięknych XVII-wiecznych pałaców. Ulica Cuchilleros obfituje w mesones (knajpki) i cuevas (piwniczki) i jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców. Warto odwiedzić chocolaterię, pijalnię czekolady, gdzie nad ranem zmęczeni fiestą mieszkańcy Madrytu najchętniej kończą noc. 425 km.
Kolacja i nocleg w hotelu.
9. Dzień Pośród dzieł Goi, Velazqueza i Picassa.
Madrilenos kochają sztukę i dobrze wiedzą, że do Madrytu warto wybrać się tylko dla samego Prado i Reina Sofia (fakultatywnie). Dwa najważniejsze muzea w Hiszpanii posiadają dzieła Francisco Goi, Diego Velazqueza, El Greca, Salvadora Dali i Miró. Będziemy podziwiać też dzieła Picassa, z jego najsłynniejszym obrazem „Guernica”, który wrócił na stałe do Madrytu dopiero w 1881 roku. Wrażenia ze zwiedzania warto uzupełnić relaksem w królewskich ogrodach rozciągających się za Palacio Real. Czas wolny (okazja do wizyty w słynnym domu handlowym Corte Ingles). Pożegnanie z Hiszpanią celebrować będziemy na Plaza de Santa Ana, zastawionym stolikami cervecerii (barów piwnych), ich ściany zdobią kolorowe azulejos. W barze Villa Rosa Pedro Almodóvar kręcił film „Wysokie obcasy”. Kolacja i nocleg w hotelu.
10. Dzień Powrót do Polski
Przejazd na lotnisko w Madrycie i odlot do Warszawy.
Cena zawiera:
lot Warszawa – Lizbona (przesiadka w Madrycie) / Madryt – Warszawa, linie Iberia
2 noclegi w 3-gwiazdkowym hotelu w Lizbonie, centralne, dogodne położenie
3 noclegi w 3-gwiazdkowym hotelu w Sewillii, centralne, dogodne położenie
1 noclegi w 4-gwiazdkowym hotelu w Jerez de la Frontera
2 noclegi w 3-gwiazdkowym hotelu w Madrycie, centralne, dogodne położenie
przejazdy komfortowym autokarem
polski pilot
zwiedzanie Lizbony, Sewilli, Madrytu z lokalnym przewodnikiem
kolacja w stylu fado w Lizbonie
kolacja w stylu flamenco w Sewilli
wizyta w cherry bodega i degustacja
zwiedzanie Alhambry
wstęp do Muzeum Prado
ubezepieczenie KL i NW
CENY USTALAMY INDYWIDUALNIE W ZALEŻNOŚCI OD TERMINU ORAZ ILOŚCI OSÓB!