Wycieczki objazdowe / Wycieczki zagraniczne

Namibia – klejnot pustyni

ideatour podróże kulturowe

Namibia – Klejnot Pustyni
Czarterowy pociąg Desert-Express
14 dni

Wyjątkowość tej oferty polega na połączeniu tradycyjnego zwiedzania z podróżą stylowym komfortowym pociągiem. Na potrzeby tego programu czarterujemy pociąg Desert Express. Trasa zaczyna się i kończy w stolicy Namibii Windhoek i obejmuje wszystkie najbardziej warte zobaczenia i przeżycia atrakcje : Fish River Canyon, czerwonawe wydmy pustyni namibijskiej, wybrzeże atlantyckie, Parku Narodowy Etosha.

Podczas podróży komfortowym „hotelem na szynach” przeżyjesz piękno i rozległe krajobrazy Afryki. Dłuższe odcinki pokonasz nocą w wygodnych sypialnych przedziałach otoczony bezpieczną i usłużną opieką personelu. Podczas dnia zostanie dzięki temu dużo czasu na zwiedzanie. Pociąg zabiera maksymalnie 46 gości, którzy mają do dyspozycji dwóch pilotów (jeden pilot na 23 osoby, wycieczki odbywają się również w dwóch mniejszych grupach). Nad bezpieczeństwem gości czuwa dodatkowo lekarz, który jest cały czas na pokładzie pociągu. Pociąg posiada 24 przedziały, podróż odbywa się zatem w kameralnej ekskluzywnej atmosferze.

W Parku Narodowym Etosha dwa noclegi zaplanowano w stylowych lodges, podczas tego pobytu nie musisz martwić się o bagaż – dba o niego personel pokładowy pociągu.

W cenie zawarty jest już urozmaicony program, jak lokalne wycieczki w klimatyzowanych autokarach, pełne wyżywienie (trzy posiłki dziennie) w restauracji w pociągu, ciekawe wykłady i materiały informacyjne.

Pociąg czarterowy Desert Express
W 1998 r. pociąg Desert Express, zaprojektowany przez namibijsko-niemiecki zespół, wyruszył w swoją pierwszą podróż przez Namibię. Wnętrze stanowi nowoczesne wspomnienie stylowych podróży koleją z minionych epok, odzwierciedla kolory i motywy kraju: piękne, starannie grawerowane szklane drzwi, ręcznie wykonane skórzane fotele w wagonie salonce i barowym, czerwonozłote drewniane boazerie z kunsztownymi rzeźbieniami.

Miły i usłużny personel jest zawsze do dyspozycji gości, serwuje w restauracji Welwitschia i bistro Stardune pierwszorzędne posiłki. Goście jedzą posiłki w restauracji z podziałem na dwie tury.

Spróbujcie namibijskich specjałów z dziczyzny np. z oryksa lub kudu, świeżych owoców morza i oczywiście południowoafrykańskich win.

W wagonie salonowym Spitzkoppe usiądziecie w przyjemnej atmosferze przy barze. Przy drinkach, świeżym beczkowym piwie Windhoek Lager będziecie podziwiać sunące za oknem krajobrazy, czy też oddacie się swojej ulubionej lekturze.

Pociąg posiada 24 przedziały sypialne, podzielone na 4 wagony. W każdym przedziale są dwa dolne łóżka (szer. 70 cm dług. 188 cm), które w ciągu dnia składa się jako dwa fotele. Na życzenie można dostawić trzecie łóżko (jako górne łóżko). Okna są duże, panoramiczne, umożliwiają obserwację, fotografowanie. Każdy przedział wyposażony jest w prysznic, WC, składaną umywalkę z gorącą i zimną wodą, indywidualnie sterowaną klimatyzację, ogrzewanie podłogowe, sejf, gniazdko 220V z adapterem, suszarkę, radio, telefon pokładowy.

Główne atrakcje:

 • komfortowa podróż pociągiem czarterowym Desert Express, przedziały 2-osobowe z łazienką (prysznic, WC), restauracja, salonka i bar
 • czerwone wydmy pustyni Namib z magicznymi formami skalnymi, księżycowym krajobrazem, wąwozami, wyżyną z górami Auas, solną równiną Etosha
 • Pustynia Namib: Sossusvlei z najwyższymi wydmami świata, noclegi w stylowym lodge
 • słynny Park Narodowy Etosha, nocleg w stylowym safari lodge
 • Fish River Canyon – drugi co do wielkości kanion świata
 • las kołczanowy
 • Wybrzeże Atltantyckie z Zatoką Flamingów koło Walvisbay
 • małe romantyczne miasteczko między oceanem a pustynią – Swakopmund
 • szczyt Spitzkoppe z rysunkami plemion buszmenów San
 • życie codzienne Namibii – wycieczka do Katutury i na targ Soweto w Windhoek i projekt Penduka – dla poprawy życia kobiet

Program

1. dzień – Wylot z Polski
Wieczorem wylot z Warszawy (na życzenie z innego miasta) przez Frankfurtu do Johannesburga.

2. dzień – Przylot do Windhoek
Rano przylot do Johannesburga, następnie dwugodzinny lot do Windhoek, gdzie na lotnisku oczekuje pilot. Stolica Namibii leży 1600 m n.p.m. otoczona górami wzniesień Khomas. Po dotarciu do pięknie położonego lodge w stylu safari odpoczynek po locie i nastrojenie na przygodę z Afryką. Kolacja i nocleg.

3. dzień Odjazd Desert Express
„Wsiadać proszę” usłyszycie na historycznym dworcu w Windhoek, gdzie oczekuje pociąg specjalny (czarterowy). Odjazd w kierunku południowym, przez góry Auas. Czas na poznanie pociągu, rozgoszczenie się w swoim wygodnym przedziale i pierwsze wrażenia przy lampce wina lub orzeźwiającym beczkowym piwie Windhoek Lager. Pilot przedstawi plan podróży oraz udzieli ciekawych informacji o Namibii, zanim udasz się na powitalną kolację do wagonu restauracyjnego. (Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja).

4. dzień – Rozległe tereny południowej Namibii i Fish River Canyon
Na położonej na pustkowiu stacji Holoog czekają autokary, stąd przejazd przez nienaruszony półpustynny krajobraz do kanionu Fish River. Drugi co do wielkości kanion świata jest cudem natury południowej Afryki. Okazja do fascynującej wędrówki wzdłuż krawędzi kanionu, który osiąga 500 m głębokości i ciągnie się przez 160 km. Pociąg odjeżdża przez kotlinę Kalahari ponownie na północ, w miasteczku Keetmannshoop wycieczka do lasu z drzewami kokerboom – kołczanowymi (jeden z najwyższych gatunków aloesu). Nazwa wzięła się stąd, że buszmeni używają go do wyrobu kołczanów. Polega to na wydrążeniu gałęzi w środku (miąższ kokerboomów jest miękki) i zabezpieczeniu jednego końca skórą. Martwe pnie dużych drzew mogą być wykorzystywane jako swojego rodzaju lodówki, ponieważ ich włóknista tkanka przyczynia się do ochładzania wnętrza na skutek przepływu powietrza. Po wydrążeniu środków pni, buszmeni przechowują w nich wodę, mięso i warzywa.
(Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja).

5. dzień – Mariental i pustynia Namib
Rano pociąg dociera do Mariental. Z bagażem podręcznym udajesz się do autokaru, skąd po czterech godzinach jazdy przez skalne i górzyste krajobrazy docieramy do stylowego lodge. Dwa kolejne dni to całkowite wyciszenie i relaks w rozległych bezkresach najstarszej pustyni świata. Trzeba zobaczyć na własne oczy rozgwieżdzone niebo nad pustynią i przeżyć na własnej skórze wszechogarniający spokój otaczającej przyrody.
(Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja).

6. dzień – Najwyższe wydmy świata
Wczesny ranek to najlepszy czas na obserwację ceglastoczerwonych świecących w słońcu wydm w okolicy Sossusvlei. Po wejściu na wydmę 45 zachwyca rozległa panorama czerwonych piasków. Końcowy odcinek trasy pokonamy w otwartych pojazdach, dotrzemy do Vlei, kotliny, która zapełnia się wodą rzeki Tsauchab tylko w okresie deszczowym. Kanion Sesriem rzeźbiła przez miliony lat rzeka Tsauchab z pokładów piasku. Dodatkowo dla chętnych możliwość lotu widokowego nad pustynią Namib aż do wybrzeża Atlantyku (opcja dodatkowa za dopłatą).
(Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja, w tym piknik na pustyni).

7. dzień – Wybrzeże Atlantyku – Walvisbay i Swakopmund
Pięciogodzinny przejazd po bezdrożach prowadzi do Parku Narodowego Namib-Naukluft.
Po drodze trudno powstrzymać się od ciągłego fotografowania magicznych wręcz form skalnych przełęczy Gaub i Kanionu Kuiseb. W portowym miasteczku Walvisbay, do roku 1994 enklawa Południowej Afryki, wyczuwa się orzeźwiający chłód niesiony powietrzem od antarktycznego Prądu Bengalskiego, którego wilgoć sięgająca do sześćdziesięciu kilometrów w głąb lądu pozwala przeżyć tutejszej faunie i florze. Nad zatoką gnieżdżą się setki flamingów i pelikanów. Wzdłuż wybrzeża docieramy do dawnego kolonialnego miasta Swakopmund. Spacer promenadą i wieczorem powrót na pokład pociągu.
(Wyżywienie: śniadanie, kolacja).

8. dzień – Szczyt Spitzkoppe
Wczesnym rankiem pociąg odjeżdża z Swakopmund i zmierza w głąb kraju na wschód.
Rozkoszuj się śniadaniem w eleganckim wagonie restauracyjnym z panoramą wydm za oknem. Trasa kolejowa z Swakopmund do Windhoek powstała w 1902 r. i jest najstarszym odcinkiem w kraju. W okolicy Usakos pociąg staje by można było udać się do Spitzkoppe, 1728 m npm, szczyt nazywany afrykańskim Matterhornem. Krajobraz zdominowały olbrzymie bloki granitowe i akacje. W Bushmans Paradise zachowały się naskalne rysunki buszmenów San, pierwotnych mieszkańców Afryki. Wizyta w szkole pozwoli poznać bliżej codzienne życie żyjącego tu plemienia Damara. Pociąg zmierza dalej w kierunku Otjiwarongo, a wagonie restauracyjnym degustacja biltong, specjału lokalnej kuchni.
(Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja).

9. dzień – Park Narodowy Etosha
Przez wyżynę Otavi pociąg dociera rankiem po nowych torach bięgnących w kierunku Angoli na stację KM 74. Stąd dalszy odcinek trasy do lodge na pustyni pokonujemy autokarem. Przy odrobinie szczęścia można spotkać pod drodze słonie, lwy, gnu i inne dziko żyjące zwierzęta. W środku parku narodowego leży słone jezioro, które w porze deszczowej zasilane jest okresowymi rzekami, w porze suchej natomiast pokrywa się skorupami solnymi. Wyjątkowe wrażenia z tego safari zostają w pamięci dzięki rozległej bezkresnej przestrzeni, odbiciom otaczających widoków w lustrze wody i stadom zwierząt.
(Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja).

10. dzień – Safari
Całe przedpołudnie poświęcone jest przejażdżce po Parku Narodowym Etosha. Łatwo spotkać tutaj stada zwierząt nad wodopojem. Po południu czas na dalsze wędrówki, kolejne safari (dodatkowa opcja za dopłatą) lub odpoczynek w stylowym lodge.
(Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja).

11. dzień – Kraina Damara
O wschodzie słońca kolejna wyprawa w otwartych samochodach (dodatkowa opcja za dopłatą) na obserwację zwierząt. Następnie docieramy do pociągu, który czeka przy bramie Namuto prowadzącej do parku. Podróż przez krainę ludu Damara (inaczej zwanych też Bergdama) to okazja do posłuchania wykładu o kulturze i historii ich mieszkańców.
(Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja).

12. dzień – Windhoek
Od rana pociąg pokonuje trasę prowadzącą przez prywatne farmy, gdzie znów napotykamy na liczną zwierzynę często tuż przy samych torach. Gdy tylko nadarzy się ciekawa okazja do zdjęć , maszynista chętnie zatrzyma pociąg, który jedzie w końcu specjalnie dla Was. Po południu docieramy na dworzec w Windhoek, gdzie żegnamy się z miłym personelem. Wasz hotel first class leży w centrum miasta, przy Independce Avenue, wizytowej części miasta. Windhoek liczący 250 000 mieszkańców jest stolicą kraju i jednocześnie największym miastem. Podczas zwiedzania zauważyć można liczne jeszcze budynki z czasów niemieckiej kolonii, kontrasty codziennego życia w dzielnicach Ludwigsdorf i Township Katutura – tutaj wizyta w ośrodku realizującym projekt samopomocy kobietom i na targi Soweto. Pożegnalna kolacja z daniami regionalnej kuchni będzie okazją do podsumowania wrażeń z podróży.
(Wyżywienie: śniadanie, kolacja).

13. dzień – Pożegnanie z Afryką
Przed południem czas wolny w Windhoek. Warto zagłębić się w miasto, podejrzeć jego życie codzienne, gdzie mieszają się europejskie i afrykańskie wpływy. Na ulicy widuje się kobiety Herero w ich wiktoriańskich strojach, młode dziewczęta z fantazyjnymi fryzurami, jak i farmerskie rodziny z prowincji oraz młodzież ubraną według najnowyszej europejskiej mody. Okazja do ostatnich wrażeń z Namibii. Następnie lot do Warszawy z przesiadką w Johannesburgu i Frankfurcie.
(Wyżywienie: śniadanie).

14. dzień – Powrót do Polski
Rano samolot ląduje we Frankfurcie, dalej przesiadka na lot do Warszawy.

Cena zawiera:

 • pilotaż w języku polskim od 15 osób w grupie, przy mniejszej grupie pilot angielsko- lub niemieckojęzyczny
 • wycieczki lokalne w kameralnej grupie z max 23 uczestnikami
 • wycieczka otwartym pojazdem terenowym do Sossusvlei: piknik na pustyni przy zachodzie słońca
 • safari w otwartym pojeździe w Parku Narodowym Etosha
 • przejazd komfortowym pociągiem: 5 noclegów w komfortowych 2-osobowych przedziałach z klimatyzacją, łazienką z prysznicem, WC, umywalką (składana)
 • 1 nocleg w lodge w okolicy Windhoek
 • 2 noclegi w stylowym lodge na pustyni Namib
 • 2 noclegi w komfortowym safari lodge na granicy Parku Narodowego Etosha (duży bagaż zostaje w pociągu)
 • 1 nocleg w hotelu first class w Windhoek
 • wszelkie bilety wstępów podczas lokalnych wycieczek
 • wszelkie transfery klimatyzowanym autobusem
 • wyżywienie zgodnie z programem (codziennie śniadanie, 8 x obiad, 11 x kolacja), w tym podczas pobytu w pociągu pełne wyzywienie (3 posiłki dziennie)
 • kolacja ze specjałami regionalnymi
 • wycieczka do Fish River Canyon i do lasu kołczanowego
 • zwiedzanie Parku Narodowego Namib-Naukluft, wydmy Sossusvlei, kanionu Sesriem i Kuiseb
 • zwiedzanie Laguny Flamingów w Walvisbay (sezonowo)
 • zwiedzanie miasta Swakopmund
 • zwiedzanie jaskini buszmeńskich przy górze Spitzkoppe i wizyta w wiejskiej szkole plemion Damara
 • dwie wycieczki obserwacji zwierząt w Parku Narodowym Etosha
 • zwiedzanie miasta Windhoek
 • spotkanie z organizatorami projektu Penduka (pomoc dla afrykańskich kobiet) i na targu Soweto w Windhoek
 • filmy i wykłady w pociągu
 • degustacja regionalnych potraw w pociągu (np. biltong)
 • lekarz w pociągu
 • serwis bagażowy podczas całej podróży w Namibii (od / do lotniska w Windhoek)
 • ubezpieczenie KL i NW

CENY USTALAMY INDYWIDUALNIE W ZALEŻNOŚCI OD TERMINU ORAZ ILOŚCI OSÓB!

Cena nie zawiera:
opłata wizowa do Namibii, 45 eur, plus koszty przesyłki do ambasady w Berlinie, wniosek wizowy wyślemy w Państwa imieniu

lot ok. 4600 zł, Warszawa – Johannesburg – Windhoek i z powrotem, przesiadka we Frankfurcie lub Monachium

Ważne informacje:

Ubranie
Namibia ma bardzo suchy i ciepły klimat, opady są bardzo rzadkie. W miesiącach letnich od listopada do marca temperatura przekracza 30 st. C, noce są łagodne. W miesiącach zimowych od czerwca do sierpnia noce są znacznie chłodniejsze, wtedy zaleca się zabranie ze sobą cieplejszych ubrań. W pociągu i w restauracjach schronisk nie stosuje się szczególnych wskazówek odnośnie stylu ubrania. W zupełności wystarczy ubranie sportowo-eleganckie, typowe dla spędzania wolnego czasu. Krawat i marynarkę możesz spokojnie zostawić w domu.

Paszport i wiza
Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu podróży, musi mieć wolną stronę na stemple wjazdowe. Wniosek o wizę wysyłamy do ambasady Namibii w Berlinie.

Zdrowie
Od podróżnych z Europy w Namibii nie wymaga się udokumentowania szczepień. Zaleca się kontakt z lekarzem przed wyjazdem i rozważenie szczepienia przeciwko chorobom: WZW typu A, B, polio, dur brzuszny, tężec, błonica.

Ryzyko malarii występuje tylko w rejonie Parku Narodowego Etosha, jednak w okreise od maja do października jest ono niskie. Jako alternatywę do typowej profilaktyki przeciwmalarycznej zaleca się zabranie odpowiednich lekarstw. O fachową poradę prosimy skontaktować się z lekarzem. Podczas podróży na wszelkie dalsze pytania i wątpliwości odpowie lekarz pokładowy w pociągu.

Planujesz zorganizować klasową wycieczkę „z klasą”? Szukasz transportu, przewodnika, pilota, programu wycieczki? Nasze biuro podróży z przyjemnością Ci w tym pomoże. Joytrip.pl to organizator wycieczek szkolnych nastawiony przede wszystkim na satysfakcję klientów. W ramach turystyki szkolnej oferujemy autorskie programy wyjazdów szkolnych, zielonych szkół, biwaków i wycieczek krajoznawczych. Najchętniej wybierane przez naszych klientów programy i regiony to: Kraków, Warszawa, Lwów, Praga, Łeba, Zakopane, Poznań, Mazury, Pomorze, Bieszczady, Tatry, Szlak Piastowski, Pomorze. Podróżujemy zawsze bezpiecznie autokarem, busem lub pociągiem. Każda z naszych wycieczek daje możliwość aktywnego wypoczynku, naturalnego poszerzenia wiedzy uczniów i ich integracji przez zabawę, której tak często brakuje w dobie intensywnej komputeryzacji.
Wysyłam...