Wycieczki szkolne / Wycieczki do Trójmiasta

Mali Odkrywcy Wielkich Gdańszczan

2 DNI

Dzień 1 – „DZIEŃ HYDRO – ZAGADKI”
Spotkanie uczestników przed szkołą, przywitanie przez pilota i wyjazd autokarem do Gdańska, a w zasadzie do Trójmiasta. To miasto to najlepszy przykład na udowodnienie tego, że położenie nad morzem i rzeką = rozwój technologiczny i cywilizacyjny. W średniowieczu dzięki handlowi opierającemu się na transporcie wodnym, Gdańsk stał się jednym z najpotężniejszych miast w Europie. To tu dzięki odpowiednim budowlom (bastionom, fortom kanałom, tamom) wybudowano w czasach nowożytnych systemy obronne, które stanowiły unikat na skalę światową. W Gdańsku właśnie pozostałości tej historii będziemy szukać. Oprócz spaceru po Opływie Motławy, bastionie „Żubr” / „Wilk” i przejścia Drogi Królewskiej (ul. Długa i Długi Targ) , zapukamy do drzwi symbolu Gdańska – Gdańskiego Żurawia oraz staniemy vis a vis pierwszego powojennego polskiego statku transportowego – „Sołdka”. Po obiedzie nie ominiemy także najstarszej części miasta, w której znajdziemy największe średniowieczne młyny wodne w europie. W tej części miasta niegdyś urzędował Jan Heweliusz, który w znakomicie wyposażonym obserwatorium (obecnie ul. Korzenna), badał ruchy ciał niebieskich i kreślił mapy księżyca. Obejrzenie pomnika Heweliusza i rycin gwiazdozbiorów, które odkrył stanie się punktem wyjścia do tematyki jutrzejszego dnia. Dziś jednak trzymając się tematu „hydro – zagadki” na koniec dnia udamy się jeszcze do Straszyna / Bielkowa, gdzie ulokowane są elektrownie wodne.

Tutaj uczestnicy wycieczki niejako na podsumowanie dnia przekonają się jak ludzie nauczyli się wykorzystywać siły natury na swoje potrzeby. Sprawdzimy jak zbudowana jest turbina, dowiemy się co to jest jaz, zapora i ile prądu stanowi równowartość 2411 kW.

Dzień zakończymy w miejscu noclegu, gdzie po zakwaterowaniu i obiadokolacji spotkamy się z naszym pilotem podczas programu wieczornego. Gry i zabawy, quizy będą stanowiły usystematyzowanie naszej wiedzy zdobytej podczas dzisiejszego dnia.


Dzień 2 – „DZIEŃ MŁODEGO ODKRYWCY”

Po śniadaniu, spakowaniu i wykwaterowaniu ruszamy autokarem w dalszą drogę po wiedzę!
Dziś „dzień odkrywcy” podczas którego sami dojdziemy do tego co i jak odkryli wielcy naukowcy.

Zaczniemy na początek od nowoczesnego Centrum Edukacyjnego „Hevelianum” mieszczącego się na Górze Gradowej w Gdańsku. Tutaj na bardzo multimedialnej i interaktywnej wystawie poruszymy tematy związane z astronomią – i zobaczymy modele przyrządów optycznych, a także stanowiska poświęcone optyce geometrycznej oraz właściwościom światła. Całość uzupełniona będzie galerią niezwykłych zdjęć z kosmosu, które można oglądać w nieziemskiej wręcz scenerii stworzonej grą świateł i efektami dźwiękowymi. Nauczymy się zasady zachowania – nie tylko energii, ale również pędu. Pokaże nam to stanowisko znane jako „Kołyska Newtona”. Człowiek w swojej codziennej działalności zużywa ogromne ilości energii. Jak duże? To można zobaczyć na stanowisku „Energia w kuchni”. Tę energię, którą zużywają nasze kuchenki czy czajniki trzeba jakoś wytworzyć. Technologie produkcji energii elektrycznej pokazują stanowiska poświęcone energetyce, przy których można zapoznać się z różnymi rodzajami źródeł energii (od drewna po uran).

Jedno jest pewne – wszystkiego będziemy mogli nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć, przesunąć a nawet posmakować! A wszystko pod okiem i sugestią specjalnie przygotowanych animatorów!

A propos smakowania, – po wizycie w Hevelianum zaprosimy uczestników do doświadczeń chemicznych, których efektem ubocznym są słodycze! Gdańska manufaktura słodyczy „Ciu – Ciu – Cukier Artists” to znane i lubiane miejsce przede wszystkim przez młodych turystów! Specjalnie dla naszych uczestników cukiernicy uchylą rąbka tajemnicy i pokażą proces produkcyjny cukierków i lizaków. Dowiemy się jakim procesom chemicznym ulega cukier po podgrzaniu, jak powstaje lukier i w jaki sposób lizaki przyjmują swoje kolory i kształty. Każdy chętny uczestnik sam wykona cukierka ze swoimi inicjałami a na drogę otrzyma garść innych próbek słodyczy.

Ostatnim punktem wycieczki w Trójmieście będzie wizyta na Politechnice Gdańskiej. Stare – wybudowane ponad 100 lat temu budynki podkreślają bogatą tradycję tej uczelni (jednej z najstarszych uczelni technicznych w Polsce), a zarazem jej nowoczesny charakter. Na 9 wydziałach studiuje tu kilkanaście tysięcy studentów a sama uczelnia zatrudnia ponad 2 500 pracowników. Podczas przechadzki po całym miasteczku akademickim zapoznamy się z osiągnięciami naukowymi tej uczelni a na koniec za pomocą Wahadła Foucaulta dowiedziemy, że Ziemia obraca się wokół własnej osi!

Po wizycie na Politechnice, trasa naszej wycieczki zaczyna zmierzać ku domowi. Pilot w autokarze przeprowadzi quiz ze zdobytej wiedzy oraz zorganizuje aukcję na której uczestnicy będą mogli wymienić zdobyte punkty „100 – Einsteinówki” na nagrody! Pod szkołę dojedziemy w godzinach wieczornych!

Planujesz zorganizować klasową wycieczkę „z klasą”? Szukasz transportu, przewodnika, pilota, programu wycieczki? Nasze biuro podróży z przyjemnością Ci w tym pomoże. Joytrip.pl to organizator wycieczek szkolnych nastawiony przede wszystkim na satysfakcję klientów. W ramach turystyki szkolnej oferujemy autorskie programy wyjazdów szkolnych, zielonych szkół, biwaków i wycieczek krajoznawczych. Najchętniej wybierane przez naszych klientów programy i regiony to: Kraków, Warszawa, Lwów, Praga, Łeba, Zakopane, Poznań, Mazury, Pomorze, Bieszczady, Tatry, Szlak Piastowski, Pomorze. Podróżujemy zawsze bezpiecznie autokarem, busem lub pociągiem. Każda z naszych wycieczek daje możliwość aktywnego wypoczynku, naturalnego poszerzenia wiedzy uczniów i ich integracji przez zabawę, której tak często brakuje w dobie intensywnej komputeryzacji.
Wysyłam...